FILE PHOTO: Old Main at the Utah State University campus

LOGAN, Utah –Utah State University’s 135th undergraduate commencement ceremony will be held Thursday, May 5, at 9 a.m., in the Dee Glen Smith Spectrum and among those graduating will be 64 USU student-athletes who completed their degrees during the 2021-22 academic year.

Among those student-athletes graduating are 13 football players, eight women’s track & field athletes, seven soccer athletes, six players each from women’s basketball and softball, five women’s track & field athletes, four athletes each from men’s basketball, gymnastics and volleyball, two athletes from both golf and women’s tennis and one student-athlete from men’s tennis. 

Utah State‘s student-athletes traditionally rank among the best in the Mountain West with an NCAA Graduation Success Rate of 93 percent, which is the highest in the conference, and a cumulative 3.35 grade-point average. For the 2021-22 academic year, USU has had 74 student-athletes earn academic all-Mountain West honors so far and 241 were recognized at its annual Joe E. and Elma Whitesides Luncheon for earning a 3.2 or better GPA.

 

2021-22 Utah State Student-Athlete Graduates
Football – 13
Chandler Dolphin, Marketing

Alfred Edwards, Kinesiology

Jarrod Green, Kinesiology

Zahodri Jackson, Interdisciplinary Studies

Andy Koch, Kinesiology

Justin McGriff, Interdisciplinary Studies

Wade Meacham, Psychology

Kevin Meitzenheimer, Kinesiology

Andrew Peasley, Kinesiology

Savon Scarver, Interdisciplinary Studies

Jacob South, Journalism

Carson Terrell, Integrated Studies

Derek Wright, Management

Men’s Track & Field – 8

Haydon Cooper, Mechanical Engineering

Garen Earley, Master of Fitness Promotion

Darren Harman, Marketing

Mikhail Kidd, Residential Landscape Design & Construction

Roberto Porras, Finance

Andrew Simonsen, Exercise Science

Christian Sonnerberg, Master in Financial Economics

Connor Weaver, Master in Business Administration

Soccer – 7

Sammie Murdock, Marketing

Marli Niederhauser, Social Work

Rachel Noel, Kinesiology

Karstyn Peterson, Human Development and Family Studies

Sara Taylor, Accounting

Kami Warner, Marketing

Imelda Williams, Global Communication 

Women’s Basketball – 6

Emmie Harris, Biology with a Minor in Chemistry

Laci Hawthorne, Master of Sports Management

Shyla Latone, Integrated Studies

Manna Mensah, Integrated Studies

Kaylin Randhawa, Integrated Studies

E’Lease Stafford, Kinesiology 

Softball – 6

Gabriella Jimenez, Sociology

Bri Lerma, Master of Business Administration

Lexi Orozco, Sociology

Sydnee Smith, Psychology

Emily Tidd, Kinesiology

Kapri Toone, Kinesiology 

Women’s Track & Field – 5
Jordan Brandt, Global Communication

Callissa Candalot, Health Education and Promotion

Katie Haviland, Residential Landscape Design & Construction

LeAnn Larkin, Exercise Science

Madison Taylor, Journalism and Marketing Education 

Men’s Basketball – 4
Trevin Dorius, Management

RJ Eytle-Rock, Sociology

Brandon Horvath, Master of Business Administration

Brock Miller, Master of Business Administration 

Gymnastics – 4
Carley Bayles, Sociology

Anique Grenier, Journalism

Grace Rojas, Accounting

Maddie Straker, Art 

Volleyball – 4
Hailey Cuff, Psychology with a Minor in Family Human Development

Kristy Frank, Interdisciplinary Studies

Corrine Larsen, Global Communication with a Minor in International Studies

Gabbi Shumway, English

Golf – 2
Jesse Henderson, Environmental Studies

Cameron Tucker, Political Science 

Women’s Tennis – 2
Annaliese County, Accounting

Gabrielle Dekkers, International Business

Men’s Tennis – 1
Felipe Acosta, Master of Financial Economics







Source link

Leave a Reply